Ankara Diş Hekimi korkusu ve güvensizliğini aşmak amacıyla dişlerinizin ve diş etlerinizin bakımını ve tedavisini yapacak doğru kişiyi bulmanız gerekiyor. Doğru kişiyi bulmadan önce “Ankara Diş hekimi” veya “Çankaya Diş Hekimi”  konusunda zaman ayırarak araştırma ve görüşmeler yapmalısınız.

Doğru bir diş hekimi için kesin olarak söylenebilecek tek şey, kendisini mesleğine adamış ve hastalarına samimi bir ilgi ile yaklaşan, onun duygu ve düşüncelerini önemseyen bir kişi olması gereğidir.

Ankara diş hekimi araştırmalarında bulabileceğiniz kaynak sayısı oldukça fazladır. Özellikle Çankaya diş hekimi konusunda oldukça şanslı bir bölge.  İnternet ortamından bir web sitesine girip bilgi alabilir veya bir tanıdığınız kişilerin tavsiyesine kulak verebilirsiniz.

Öncelikle bir arama motoruna girip “Ankara diş hekimi“ veya “Çankaya diş hekimi“ yazarak bir arama yapabilirsiniz.

Araştırmanızı yapın ve sezgilerinizi dinleyin. Evet karşılaştığınız insanların samimi olup olmadığını, onlarla rahat bir iletişim kurup kuramayacağınızı anlamada en önemli unsur sezgilerinizdir.

Ankara diş hekimi veya Çankaya diş hekimi araştırmalarınızda telefon ile yapılacak bir ön görüşme size önemli ölçüde bir fikir verecektir. Konuştuğunuz kişi yol gösterici ve sabırlı davranır, tüm sorularınıza yanıt verirse, bu iyi bir başlangıç olabilir.

Ankara diş hekimi veya Çankaya diş hekimi seçimi konusunda hiç korkmamanızı öneririm. Bugün modern ağrı kontrolü oldukça yüksek standartlardadır. Ancak tabi ki acı duygusu bir gerçektir. Endişe de. Ancak hem acı, hem de endişe farklı şeylerdir. Özellikle endişe konusunda her kişi ile özel olarak ilgilenmek gerekir. Hasta hekimine güven duyduğu ve inandığı takdirde endişe ve acı duygusunda önemli ölçüde bir azalma olduğu hatta tedavi sonuçlarını dahi olumlu etkilediği bilinmektedir.

Hepimiz kişisel ihmalkarlıkla suçlanmaktan çekiniriz. Bu gayet doğal, insani bir duygudur. Kimileri dişlerine iyi bakmadıkları için eleştirilecekleri korkusuyla diş hekimine gitmekten kaçınır. Bu da tedavinin ertelenmesi anlamına gelecektir. Diş hekimine gidiş süresi ne kadar ertelenirse problemin çözümü de o oranda artacaktır. Ta ki acil bir problem ortaya çıkana kadar.

Acil problemlerin tedavisi zor, ağrılı, uzun süreçli, risk faktörü ve maliyeti yüksek olabilir. Bu sebeple sorun daha fazla ilerlemeden müdahale edilmesi işleri kolaylaştıracak, tedavi sonucunu olumlu etkileyecektir.

Basit bir örnek vermek gerekirse; hafif bir diş ağrısı ile karakterize ufak bir çürük genellikle basit bir dolgu ile tedavi edilebilecekken, zamanında müdahale edilmezse hem ağrı seviyesi yükselecek, hem de dişteki madde kaybı artacaktır.

Eğer çürük doku dişin sinirlerine ulaşırsa bu aşamada ağrı hissi çok daha fazla olacak ve dolgu tedavisi öncesi dişin sinirlerini alma işlemi olan kanal tedavisi uygulamasına geçilecektir. Kanal tedavisi uzun bir zaman alabilir. Dolgu işlemine nazaran daha yüksek risklidir ve maliyet olarak da daha pahalıdır.

Yalnız olmadığınızı bilmenizde yarar var. Ankara diş hekimi veya Çankaya diş hekimi tercihi doğrultusunda seçeceğiniz doktorlar hemen her gün sizin gibi duygular taşıyan hastalarla karşılaşıyorlar. Bugün çoğu diş hekimi bu durumdaki hastalara empati ile yaklaşıyorlar.

Ağız şahsımıza özeldir. Kişisel bir bölgemizdir. Bu bölgeye müdahale kişide doğal olarak bir tedirginlik yaratacaktır. Ancak bu da belki de biraz zaman içerisinde oluşacak karşılıklı güven duygusuyla ortadan kalkacaktır.

Ankara diş hekimi veya Çankaya diş hekimi araştırmanızı yapıp kararınızı verdikten sonraki adım bir ön görüşme ve muayene amaçlı bir ziyaret olabilir.

Bir diş hekiminden diğerine farklı teşhis ve önerilerle karşılaşabilirsiniz. Kanımca bunun dört farklı nedeni olabilir.

Hastaya ayrılan muayene zamanı

Hekimin eğitim seviyesi

Deneyimi (tecrübesi)

Dürüstlük

Ankara Diş hekimi olarak bize düşen görev, hastaya ne yapması gerektiğini söylemek yerine, tedavi seçenekleri ve tercihleri konusunda hastayı da tartışmaya dahil edip birlikte bir tedavi planı oluşturulmasına katkı sağlamaktır.

Tedavinin neden gerekli olduğu, yararları, dezavantajları, olası riskleri diğer tedavi seçenekleri ve tedavinin toplam maliyeti konularında hasta aydınlatılmalı ve onamı alınmalıdır.

Tüm bu süreçler sonrasında karşılıklı güven duygusu sağlandığında diş tedavisi,  hem hasta hem de diş hekimi açısından çok daha kolay ve sağlıklı bir şekilde ilerleyecektir.

Ankara / Çankaya – Diş Hekimi Tuncay Akdoğanlı

Sağlıklı Günler dileğimle..

Diş Eti Hastalıkları Uzmanı